Start » Aktualności, Artykuły naukowe

V Zielarska Konferencja Kobiet

8 września 2016

koryciny-2016W dniach 24-26 czerwca 2016 r odbyła się V Zielarska Konferencja Kobiet, jak zwykle w „Ziołowym Zakątku” w Korycinach na Podlasiu. Miejsce to zostało wybrane ze względu na Ogród Botaniczny, jeden z największych w Polsce, gdzie można obejrzeć ponad 1000 roślin. Wśród ponad 90 uczestniczek i uczestników konferencji byli też goście z zagranicy (z Ukrainy i Rosji).
Jubileuszową konferencję rozpoczęliśmy „na słodko”, prof. Bogdan Kędzia opowiedział o właściwościach leczniczych miodu pszczelego, ale również propolisu i pyłku kwiatowego. Równie interesujące były następne wykłady: o ziołach w leczeniu boreliozy (dr Sławomir Dudek), o mikropierwiastach i ich wchłanianu (prof. Katarzyna Pawlak), o saponinach wykorzystywanych w farmacji i kosmetyce (dr hab. Kamil Wojciechowski), o roli ziół w hamowaniu procesu starzenia się organizmu (lek. med. Krzysztof Błecha), o tradycyjnych receptach klasztornych w medycynie XXI wieku (lek. med. Marcin Samosiej). Prof. Dmitrii Konovałov (Uniwersytet Medyczny w Piatigorsku, Rosja) mówił o związkach poliacetylenowych obecnych w gatunku astrowatych, a prof. Viktoria Kyslychenko o badaniach fitochemicznych na Uniwersytecie Farmaceutycznym w Charkowie.
Blok wykładów najmłodszych badaczy to prezentacje o składzie i właściwościach oleju z konopi (mgr Paweł Siudem, WUM), o właściwościach prozdrowotnych pokrzywy (mgr Anna Bojska, WUM), o niestandardowych dodatkach roślinnych w technologii produkcji piwa (mgr Jacek Beberok) oraz o miechunce, która może być cenna dla aktywnych kobiet (mgr Paweł Fekner) – obaj to absolwenci zielarskich studiów podyplomowych PWSZ w Krośnie. Technologię produkcji ekstraktów ziołowych przedstawił mgr Rafał Pietruszyński (firma Greenvit), zachęcając do współpracy w tworzeniu innowacyjnych produktów.
Toast za pomyślną kontynuację spotkań wznieśliśmy świetnym winem aroniowym, a odporność na stres zapewnił sok z owoców róży, bogaty w witamię C.
Serdecznie zapraszamy na kolejną VI Zielarską Konferencję Kobiet w 2017 roku!

Poleć w swojej społeczności!